Hoppa innehåll

Utbudet av mobila betalningsmetoder utökas i tjänsten Suomi.fi-betalningar – Google Pay 17.2.2025

Utbudet av mobila betalningsmetoder utökas i tjänsten Suomi.fi-betalningar den 17 februari 2025, då den länge efterlängtade Google Pay-betalningsmetoden införs i tjänsten. Google Pay är som betalningsmetod för slutkunderna snabb och enkel, men även säker.

Google Pay var redan på väg att tas i bruk i slutet av 2024, men det uppstod utmaningar med att integrera betalningsknappen direkt i webbutiken. Nu har dock utmaningarna övervunnits och Google Pay är redo att tas i bruk den 17 februari. Införandet kräver inga separata tekniska ändringar i våra kundorganisationers e-tjänster eller webbutiker, detta gäller även vid kringgåendet av betalningssidan eller andra skräddarsydda integrationer. För att ta i bruk betalningsmetoden krävs att kontaktpersonen i kundorganisationen kontaktar Paytrails kundtjänst för Suomi.fi-betalningar: info@paytrail.com.

I tjänsten Suomi.fi-betalningar finns flera mobila betalningsmetoder: MobilePay, Siirto och Apple Pay. Användningen av mobila betalningar i tjänsten ökade med 27 % förra året. Samtidigt ökade antalet betalningar som gjordes i tjänsten med 6,4 % och uppgick till totalt 10 miljoner betalningstransaktioner, med vilka betalades över 3,4 miljarder euro. Antalet offentliga organisationer som använder tjänsten ökade också med 26 %.

Tilläggsinformation: verkkomaksaminen@valtiokonttori.fi

Annat som anknyter till detta

◄ Alla nyheter